czwartek, 28 marca 2013

Wesołych świąt!

Wszystkim Teatroblogowiczom Teatr Lalek „Pleciuga” życzy radosnych, spokojnych, rodzinnych świąt wielkanocnych!
Może w tym roku chcecie dostać na Wielkanoc prezent związany z teatrem? Jak mógłby wyglądać taki „teatralny zajączek”? W czasie wolnych dni możecie opowiedzieć o tym na swoich teatroblogach – a także podzielić się innymi przemyśleniami, wrażeniami i marzeniami dotyczącymi teatru.

czwartek, 21 marca 2013

Dwudziesty pierwszy marca: Światowy Dzień Teatru Lalek

Na wortalu e-teatr możecie dziś przeczytać orędzie, które z okazji Światowego Dnia Teatru Lalek wygłosił włoski muzyk, kompozytor i reżyser teatralny Robert De Simóne. Artysta mówił między innymi o poznanej w dzieciństwie lalce Pulcinelli:

„[...] Moje pierwsze spotkanie z Pulcinellą spowija mgła chłopięcych wspomnień. Myśląc o nim, wracam pamięcią do wczesnych lat mojego dzieciństwa, do czasów, gdy każde neapolitańskie dziecko dobrze znało postać Pulcinelli. Można go było spotkać w pełnych cudów koszach obnośnych handlarzy zabawkami, na straganach podczas Jarmarku Świętego Józefa, jarmarku z okazji Święta Trzech Króli czy na Festynie Piedgirotta, gdzie prezentowano tradycyjne zabawki niewielkich rozmiarów. Spośród rozmaitych kukiełek i pacynek najbardziej wyróżniał się właśnie Pulcinella: ustawiony na miniaturowym wózeczku, popychanym za pomocą patyka, mechanicznie klaskał dłońmi, do których przymocowane były blaszane talerze. Oprócz figurki Pulcinelli ogromną popularnością cieszyła się także inna zabawka: mały czerwony rożek z tektury, do wnętrza którego wkładało się dziecięcą trąbkę wyposażoną w pivettę (rodzaj gwizdka), by móc na niej zagrać tradycyjną tarantelę. Można też było pobawić się stożkiem w inny sposób: jeśli do środka włożyło się drucik, dziecko mogło delikatnie za niego pociągnąć, a wtedy maleńka figurka Pulcinelli, którego biała koszula przyklejona była do okrągłej podstawy stożka, figlarnie podskakiwała w dół i w górę [...]”.

Od razu przypomniało mi się przedstawienie, które oglądałam w dzieciństwie właśnie w „Pleciudze” – do dziś mam przed oczami obraz trójki aktorów z kukiełkami w dłoniach. Żałuję tylko, że nie pamiętam dokładnie, co to był za spektakl...

A Wy? Czy pamiętacie swoje pierwsze spotkanie z teatrem lalkowym? Jakie było pierwsze przedstawienie lalkowe, które oglądaliście? Jakie wywołało największe emocje i zrobiło na Was najlepsze wrażenie, a jakie okazało się nieudane? Czy któryś spektakl sprawił, że zupełnie inaczej spojrzeliście na  jego bohatera albo prezentowaną historię? Czy znacie typy lalek teatralnych? Którą lalkę lubicie najbardziej?

O tym wszystkim możecie napisać na swoich teatroblogach zawsze – a szczególnie dziś, w Światowy Dzień Teatru Lalek.

wtorek, 19 marca 2013

Dni Teatru

Marzec to dla teatrów bardzo ważny miesiąc – miesiąc świąteczny. Spójrz, jakie ważne wydarzenia przed nami!

Dwudziestego marca (środa) obchodzimy Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży.
„[...] Szekspir napisał kiedyś, że »Sztuka jest wszystkim«. I miał rację, ale nie do końca! To opowieść jest wszystkim, a sztuka jest po prostu najskuteczniejszym sposobem jej przekazania [...]”, mówią autorzy tegorocznego przesłania, które można przeczytać na stronie ASSITEJ i  na wortalu e-teatr.

Dwudziesty pierwszy marca (czwartek) to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Wagarowicza, lecz także Światowy Dzień Teatru Lalek.

Dwudziestego siódmego marca (środa) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru; w związku z tym powstał projekt Dotknij Teatru, w którym udział bierze także Szczecin.

Szczeciński program wydarzeń znajdziesz tutaj, a więcej informacji – na Facebooku „Pleciugi”. Jeśli mieszkasz lub będziesz w Szczecinie, zajrzyj po inspirację do pisania. Jeśli jesteś spoza Szczecina, sprawdź, co z okazji nadchodzących świąt proponuje teatr w Twoim mieście.

Może Twój rodzic lub nauczyciel przyłączy się z Tobą do kampanii „Weź dziecko do teatru” i wybierzecie się w marcu razem na ciekawy spektakl? Co najbardziej chcesz zobaczyć z okazji tych świąt? Na co pójdziesz do teatru? Jak będziesz obchodzić te wyjątkowe dni? Jak Twoim zdaniem teatr, szkoła, miasto powinny uczcić taką okazję? Co najlepiej byłoby wtedy obejrzeć, o czym porozmawiać, z kim się spotkać? Chcesz zaproponować własny program wydarzeń? Masz jakieś ukryte marzenie związane z teatrem, które w czasie teatralnych świąt dałoby się spełnić? W jaki sposób będziesz obchodzić te święta w przyszłym roku?

O tym wszystkim możesz napisać na swoim  teatroblogu!

poniedziałek, 11 marca 2013

Interesujące strony, czyli propozycje lektury teatralnej


Pierwszy gorący okres przygotowań do KONTRAPUNKTU za „Pleciugą”, możemy więc powrócić do blogowania. Jak obiecywałam ostatnio, podzielę się dziś z Tobą adresami kilku interesujących stron poświęconych różnym zagadnieniom związanym z teatrem.
Oto garść adresów:

Znajdują się tu recenzje, wywiady, artykuły, najnowsze informacje dotyczące teatrów, spektakli i wydarzeń z teatralnego świata, a także poświęcone zjawiskom teatralnym felietony. Szczególnie te ostatnie mogą się okazać inspirujące – pokazują, jak w sposób interesujący, zabawny albo poruszający pisać o różnych sprawach dotyczących teatru. Poza materiałami przygotowanymi specjalnie dla portalu pojawiają się także przedruki tekstów zamieszczanych w różnych gazetach i na rozmaitych stronach.
Na e-teatrze publikują między innymi cenieni dramatopisarze, reżyserzy i teatrolodzy, więc warto sprawdzić, co mają do powiedzenia.

Tu także znajdziesz recenzje, wywiady, przemyślenia dotyczące zjawisk teatralnych oraz teksty poświęcone historii teatru i warsztatowi aktora.
Na podstronie „Współpraca” twórcy tak mówią o Teatrze dla Was: „Jego główną ideą jest forum wymiany myśli teatralnej. Wypełniamy ją poprzez prezentację różnorodnych spojrzeń na Teatr oraz zjawisk teatralnych [...]”.

Na stronie Dziennika... zamieszczane są recenzje, informacje o wystawach i konkursach i felietony. Znajdziesz tu także linki do blogów teatralnych – warto zobaczyć, jak blogują aktorzy, reżyserzy, dziennikarze i grupy artystyczne.

„Teatr” to jedno z tych czasopism poświęconych teatrowi, które warto poczytać chociaż od czasu do czasu. Na stronie „Teatru” znajdziesz niektóre z tekstów zamieszczonych w miesięczniku: recenzje, felietony, sylwetki twórców. Zostały  one napisane przez znawców teatru, krytyków teatralnych i literackich, reżyserów, aktorów, dziennikarzy i pracowników teatru.

Możesz tu przeczytać recenzje, felietony, eseje, artykuły teoretyczne, wywiady, a także znaleźć wiele przydatnych informacji o najnowszych wydarzeniach w świecie teatru.

Na stronie poświęconego kulturze Dwutygodnika znajdziesz zakładkę „Teatr”, a tam – recenzje, felietony, wywiady. Może przy okazji skusisz się także na poczytanie tekstów z innych podstron – kto wie, czy i one nie staną się inspiracją podczas blogowania?

Dla starszych blogowiczów bardzo interesująca w marcu i kwietniu powinna być strona KONTRAPUNKTU. Zobacz, co można obejrzeć w tym roku – może któryś spektakl Cię zainteresuje?
Jeżeli masz skończone szesnaście lat, zerknij też na podstronę dotyczącą wolontariatu – takie doświadczenie to dopiero materiał do blogowania!

Jeżeli jesteś w młodszej grupie wiekowej, mogą Cię zaciekawić propozycje festiwalowe Małego Kontrapunktu; nie tylko spektakle, ale i warsztaty odbywające się w teatrze potrafią stać się inspiracją do napisania postu.

Miłego czytania!